سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠٠
برخی از سیاست‌ها و اصول حاکم در مرکز تدوین منابع آموزشی 1.روان و وزین بودن متن؛ 2.زیبایی متن در محتوا و شکل؛ 3.نوآوری در متون با رعایت گفتمان ادبی کهن حوزه؛ 4.توجه به مسایل جدید و روز به‌ویژه در مباحث اعتقادی؛ 5.تغییر در متون معطوف به اصلاح و تکامل؛ 6.متوازن بودن تغییرات در شتاب و کندی؛ 7.تفکیک کتابهای دوره سیکل از دیپلم و بالاتر در حد امکان ؛ با رعایت تراز علمی؛ 8.در نظر گرفتن سطح متوسط طلاب در برنامه ریزی، طراحی و تدوین؛ 9.رعایت حداکثری سرفصلهای مصوب ابلاغی؛ 10.رعایت نگاه تحقیقی و روحیه پژوهشی ، روحیه اخلاقی و معنوی و نگاه تبلیغی ترویجی و اشاعه اندیشه در درون متون ، منابع و کمک درسی؛ 11.تشکیل بانک اطلاعاتی متون موجود جهت اصلاح و تکمیل آنها برای نزدیک شدن به سرفصلها در عین تولید جدید؛ 12.تاکید خاص به بهره‌مندی گسترده از آیات و روایات به اشکال مختلف در دروس مختلف؛ 13.توجه و استفاده حداکثری از سنتهای حسنه حوزه؛ 14.مدنظر قرار دادن تجارب حوزه‌ای، ملی و فراملی؛ 15.مدون کردن تجارب و الگوسازی آنها؛ 16.مد نظر قرار دادن نگرانی ها و حساسیت های بزرگان در برخی متون؛ 17.اجماع نسبی نخبگانی در هر رشته؛ 18.تشکیل بانک اطلاعاتی اساتید و بهره‌مندی از اساتید توانمند، با تجربه مفید و مسلط بر فرهنگ حوزه و استانداردهای تدوین متن آموزشی؛ 19.رعایت تنوع مشارب و مکاتب در گروه ها و رشته‌ها؛ 20.ترکیب«مولف یا مولفان، ناظر علمی، ارزیابان، گروه علمی، اداره استاندارد» در تولید اولیه‌ اثر؛ 21.بهره‌مندی از عقل جمعی و تشکیل سلسله نشست های نقد متون با طلاب و اساتید؛ 22.ایجاد تعامل و حلقه وصل میان کارگروه نقشه جامع رشته ای و کارگروه‌های مرکز تدوین منابع آموزشی از طریق عضویت آنها در این کارگروه ها؛ 23.شناسایی نهادهای دیگر جهت واسپاری و سفارش دادن با نظارت گروه تدوین متون در برخی موارد؛ 24.هماهنگی با مراکز دیگری حوزوی مثل حوزه خواهران، سفیران و جامعه المصطفی و غیره؛ 25.طراحی مدل راهنمای تدریس و کمک درسی برای متون آموزشی؛ 26.طراحی فرایند تدوین و تاکید بر اجرای حداکثری آن در مقام عمل؛ 27.توجیه و بازسازی اساتید نسبت به متون جدید؛ 28.توجیه و ریل گذاری برای پذیرش و زمینه سازی برای متون جدید؛ 29.تدریجی و آزمایشی بودن کار؛ 30.اختیاری بودن نظام جدید با تشویق به فضاهای جدید.
حجت الاسلام والمسلمین سید قاسم رزاقی

حجت الاسلام والمسلمین سید قاسم رزاقی

 

حجت الاسلام والمسلمین رزاقی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، به موضوع تحول در حوزه و فعالیت گروه تاریخ دفتر تدوین متون درسی پرداخت و گفت: یقینا با نگاهی به عالم هستی به این نکته می رسیم که این عالم دائما در حال تغییر و تحول است و این موضوع در سطح جامعه و عرصه های گوناگون آن همانند فعالیت های علمی قابل مشاهده بوده و امری است که هر انسان آگاهی به آن اقرار و درصدد تحول خود و مجموعه مد نظرش خواهد بود.

وی اظهار داشت: حوزه علمیه قم با توجه به اصالت و وظیفه خطیر خود از جهات گوناگون همانند تربیت طلاب برای پاسخ به نیازهای علمی جامعه، این وظیفه را دارد که بهترین آموزش ها را داشته باشد.

مدیر گروه تاریخ دفتر تدوین متون درسی حوزه ابراز داشت: تربیت طلاب با زندگی آحاد جامعه سر و کار داشته و مردم بی نیاز از مبلغ و طلبه نیستند؛ پس طبیعی است که گذر زمان و تحولات اجتماعی قشرهای گوناگون و عوامل تأثیرگذار در زندگی انسانی، متناسب با فضای تحولی، کار خود را رشد و تعالی ببخشد.

 

این استاد حوزه خاطرنشان ساخت: حوزه علمیه در این راستا این ضرورت را احساس کرده و تلاش می کند که بتواند طلبه ای را پرورش دهد که پاسخگوی نیازهای امروز جامعه باشد که تحول در حوزه یکی از اقدامات متناسب با این هدف می باشد.

*سه رکن اصلی سیستم آموزشی

حجت الاسلام والمسلمین رزاقی با تأکید بر اینکه یک روحانی باید همراه با تحولات در عرصه جامعه به پیش رفته و حوزه علمیه باید این بستر را فراهم سازد، تصریح کرد: محصل، مدرس، محقق و ... باید متناسب با فضای تحولی حرکت نموده و «استاد»، «شاگرد» و «متن درسی»، سه رکن اصلی سیستم آموزشی است؛ لذا تحولی که به دنبال آن هستیم، باید در این سه عرصه صورت بپذیرد تا حوزویان ما مطابق با فضای تحولی جامعه به پیش بروند.

وی با بیان این مطلب که طلاب باید در این تحول بوده تا فردا بتوانند پاسخگوی نیازها باشند، اذعان داشت: قطعا نسل امروز طلاب را نمی توان به لحاظ آگاهی بر نیازهای فرهنگی و سیاسی با نسل گذشته مقایسه کرد؛ امروز طلاب علاوه بر آنکه از ضروریات گذشته آگاه هستند، به عرصه های اجتماعی، فرهنگی و تحولات مورد نیاز نیز واقف بوده و باید هم اینگونه باشد؛ چرا که عدم آشنایی، عدم موفقیت آنان را به همراه خواهد داشت که بخش عمده آن به خود طلاب و بخش دیگر به مدیریت حوزه بر می گردد.

مدیر گروه تاریخ دفتر تدوین متون درسی حوزه اظهار داشت: رکن دیگری که نیازمند به تحول بوده و از ارکان اصلی سیستم آموزشی است، استاد می باشد که باید هماهنگ با نیازهای جامعه رشد پیدا کرده و ابعاد علمی و مهارتی خود را افرایش دهد؛ چراکه طلاب با رشد او پیشرفت خواهند کرد.

این استاد حوزه ابراز داشت: متن درسی، رکن سوم سیستم آموزشی است که با بررسی آن مشاهده خواهیم کرد که فعالیت های دفتر تدوین متون درسی حوزه ناظر بر این رکن بوده و ارکان دیگر زیر نظر این مرکز نیستند.

*با تکمیل پازل های آموزشی، خروجی مناسب خواهیم داشت

حجت الاسلام والمسلمین رزاقی خاطرنشان ساخت: حوزه علمیه متشکل از پازل های گوناگون همچون آموزش، پژوهش، تبلیغ، تهذیب و ... است که باید در کنار هم چیده شود تا کامل گردد.

وی با بیان این مطلب که سیستم حوزه باید در تمام ابعاد، هماهنگ عمل کند، تصریح کرد: متن درسی باید به گونه‌ای باشد که متناسب با نیازهای جامعه بوده؛ طلاب را پرورش داده و با ارکانی همچون پژوهش، تبلیغ و ... هماهنگ باشد.

این استاد حوزه اظهار داشت: فعالیت های دفتر تدوین متون درسی حوزه متناسب با برنامه کلان حوزه بوده و از صفر تا صد آن از سوی شورای عالی حوزه های علمیه مشخص شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رزاقی ابراز داشت: گروه تاریخ دفتر تدوین متون با حضور اساتید مجرب، فعالیت خود را آغاز کرد که این عزیزان هم از غنای علمی بالایی برخوردار بوده و هم آگاه به زمان هستند تا بر اساس نیاز طلاب، کتب جدید را به رشته تحریر در آورند.

*مهمترین برنامه های گروه تاریخ دفتر تدوین متون درسی حوزه

وی با بیان این مطلب که فعالیت رسمی گروه تاریخ دفتر تدوین متون از بهمن ماه سال 1392 آغاز شده است، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر در خدمت گروهی مجرب و صاحب قلم متشکل از حجج اسلام و المسلمین حسینیان مقدم، رمضان محمدی، مصطفی صادق، حاج امینی بوده که «تشکیل جلسات منظم»، «برنامه ریزی مناسب برای همکاری بهتر»، «تدوین اهداف»، «طبقه بندی اهداف آموزشی»، «طبقه بندی اهداف شناختی و مهارتی»، «طبقه بندی کارکردهای نظام تربیتی و آموزشی در حوزه»، «برگزاری کارگاه های آموزشی و مهارتی برای تأمین اهداف» و «تدوین کتاب درسی و کمک درسی» از جمله رئوس برنامه های این گروه می باشد.

*با احترام به مؤلفان قبلی کتب تاریخی، از تحول غافل نیستیم

مدیر گروه تاریخ دفتر تدوین متون درسی حوزه تصریح کرد: تا به امروز جلسات بسیاری برای تحریر کتب جدید تاریخی برگزار شده که ضمن احترام به مؤلفان کتب قبلی تاریخی حوزه، از تحول غافل نبوده و در حال تدوین کتب جدید به نام های: «تاریخ اسلام1» با موضوع عصر نبوی، «تاریخ اسلام2» با موضوع عصر ائمه اطهار(ع) و «تاریخ انقلاب اسلامی» با موضوع عصر جدید و انقلاب می باشیم.

این استاد حوزه یادآور شد: شاید تعداد کمی از طلاب برای آینده تحصیلی خود رشته تاریخ را انتخاب کرده و به آن بپردازند؛ اما دفتر تدوین متون درسی و گروه تاریخ باید به این نکته بیاندیشند که بیش از 95 درصد طلاب به رشته تخصصی تاریخ نیامده و باید کتب مناسبی در طول دوره تحصیلی حوزه خود بخواند تا اطلاعات دقیق داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین رزاقی بیان داشت: طلاب برای پیاده سازی سبک زندگی اسلامی در جامعه نیازمند به تاریخ می باشند؛ چراکه باید بر اساس سیره و روش زندگی اهل بیت(ع)، سبک زندگی را ترویج نموده و پیاده سازی نمایند.

وی اظهار داشت: بهترین گزینه برای تدوین کتب جدید، اساتیدی با سابقه علمی و تألیفی بالا بودند که پس از گردهم آوری این عزیزان، فعالیت ها را به صورت گروهی آغاز کردیم تا کتب جدید، از غنای بیشتری برخوردار گردند.

مدیر گروه تاریخ دفتر تدوین متون درسی حوزه در پاسخ به این سوال که کتب جدید در چه مرحله ای قرار دارند، ابراز داشت: نگارش کتاب تاریخ اسلام 1 به اتمام رسیده و در مرحله صفحه بندی و بازبینی نهایی قرار دارد؛ همچنین تألیف کتاب تاریخ اسلام 2 شروع شده و نگارش قسمت اول آن در مراحل پایانی است.

این استاد حوزه یادآور شد: پس از اتمام هر کتاب، ارزیابی ها و بازخوردگیری ها انجام خواهد شد تا بتوان کتابی کامل و جامع به طلاب عرضه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رزاقی خاطرنشان ساخت: ارزیابی داخلی در گروه، ارزیابی بیرونی و ارزیابی در مرکز تدوین متون با حضور دو نفر از اعضای گروه و دو نفر از اساتید بیرونی، سه مرحله ارزیابی برای یک کتاب می‌باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با تغییر متون، به نقطه مطلوب و ایده آل می رسیم یا خیر؟ تصریح کرد: قطعا برای موفقیت یک طلبه، باید پازل ها به صورت هماهنگ به پیش بروند؛ هماهنگی مباحث آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و ... بسیار مهم است و باید در کنار یکدیگر باشند تا بتوان به اهداف مدنظر رسید.

*طلاب به سیستم آموزشی حوزه عادت نکنند

مدیر گروه تاریخ دفتر تدوین متون درسی حوزه بیان داشت: طلاب نباید عادت کنند که سیستم آموزشی حوزه برای آنان تصمیم گرفته و رشد دهد؛ بلکه خود او باید با تلاش و نیازسنجی رو به جلو حرکت کند؛ امثال شهید مطهری(ره) و ... با تلاش خود و بدون سیستم به پیش رفته و امروز الگویی برای طلاب می باشند.

*ویژگی های کتب جدید تاریخی حوزه

این استاد حوزه با اشاره به ویژگی های کتب جدید تاریخی، اظهار داشت: نوع قلم، نوع نگاه، متناسب با شرایط روز جامعه، ذکر دستاوردها، ارائه نگاه تحلیلی و ... برخی ازویژگی های کتب جدید تاریخی حوزه می باشد.

 

 


forum.tmd.ir

  

درآمدی بر علوم حدیث

شرح ابن عقیل

معارف و عقاید 7

درسنامه نقد وهابیت